Tatlı Hepsi-jiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tatlı Hepsi-jiler

Bütün tatlı hepsi-jiler burada sen nerdesin?yoksa daha üye olmadın mı?

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sokrates.....................

3 posters
YazarMesaj
||wişhne||
tatlı hepsi-ji admin
tatlı hepsi-ji admin
||wişhne||

Kadın Mesaj Sayısı : 406
Nerden tatlı hepsi-jii? : erenimin çok güsel göslerinden ve kalbinden
İş/Hobiler ne tatlı hepsi-jii? : erenimm
Lakabın tatlı hepsi-jii? : hopi
hepsi kızın? : Sokrates..................... Sinemaeren25af52qv0
hangi çift? : Sokrates..................... 503hu8pe5le9
hangi takımlısın? : Sokrates..................... 1918ao2
rep :
Sokrates..................... Left_bar_bleue900 / 100900 / 100Sokrates..................... Right_bar_bleue

Sokrates..................... Empty
MesajKonu: Sokrates.....................   Sokrates..................... Icon_minitimePtsi Ekim 27, 2008 5:23 pm

M.Ö. 469-399 yillari arasinda yasamis olan ünlü Yunanli düsünür. Platon'un hocasi olan Sokrates, yazili hiçbir sey birakmamis, tüm zamanini özellikle gençlerle felsefe tartisarak geçirmistir. Görüsleri, tartismalari yeni iktidarin temsilcileri tarafindan begenilmeyen Sokrates, 'yeni tanrilar icad ettigi, görüs ve tartismalariyla, gençleri bastan çikardigi' gerekçesiyle ölüme mahkum edilmistir. Sokrates'in felsefedeki ve felsefe tarihindeki önemi, onun bilinçli ve ahlaki kisiligin bulundugu yer olarak ruh kavramini bulmus olmasindan kaynaklanir; felsefenin merkezine insani geçiren, insanin kendisiyle, evrenle ve toplumla olan iliskisinin ne oldugunu ve ne olmasi gerektigini arastiran, insan yasaminin kisisel, toplumsal ve ahlaki boyutunu ön plana çikaran Sokrates, insanlara özsel bilesenlerinin ruh oldugunu, onlarin ruhlarina özen göstermeleri gerektigini anlatmaya çalismis, bu düsüncesini ifade etmek, onu eylemleriyle somutlastirmak için de, yaz kis çiplak ayakla ve ince bir entariyle dolasmistir. Fizigi itibariyle çirkin biri olan Sokrates, insanlarin yüzlerini ve fiziki yapilarini degistiremeyeceklerini, fakat ruhlarini ve karakterlerini degistirip gelistirebileceklerini belirtmistir. Buna göre, Sokrates, felsefesinde herseyden önce, insanin dogasi, ihtiyaçlari, amaçlari ve degerleri üzerinde durmus, neyin onu tamamlayacagini arastirmistir. O, ayni çerçeve içinde, dilin dogasiyla ilgilenmis ve düsünme, anlam, mantik ve tanim konusunu ele almistir. Yasadigi dönemde yogun bir kavram kargasasinin hüküm sürdügünü, bunun ahlak alanini da kapsadigini düsünen Sokrates, bilgeligin, adaletin, cesaretin, v.b. anlaminin ne oldugu bilinmedikçe, bilgece, adil ya da cesurca eylemekten söz edilemeyecegini iddia etmistir. Çünkü ayni sözcükleri ya da kavramlari kullanan insanlar, bu sözcük ya da kavramlarla farkli seyleri kastediyorlarsa eger, Sokrates'e göre, bu, insanlarin anlastiklarini sanarak anlasmadan konustuklari anlamina gelir ve sonuç, kargasadan baska hiçbir sey olmaz. Kargasa, Sokrates'e göre, hem entelektüel ve hem de ahlaki yönden olur. Ona göre, entelektüel olarak sözcük ve kavramlari, sizin kullandiginiz anlamdan farkli bir anlamda kullanan biriyle tartisarak, bir kavga disinda, hiçbir yere varamazsaniz ve ahlaki olarak da, söz konusu sözcükler ahlaki fikirlere karsilik geldigi zaman, sonuç bir anarsiden baska bir sey olmaz. Sokrates iste bu kargasayi sona erdirmek, insanlara ahlaki gelismelerinde yol göstermek için, bir tartisma ve ögretim yöntemiyle, bir tanim yöntemi gelistirmis ve tartismalariyla, evrensel degerlerin özünü ve gerçek anlamini ortaya koymaya çalismistir.

Sokrates Testi

Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki,'' Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ? '' Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat.

Bana bir şey söylemeden evvel senin kücük bir testten geçmeni istiyorum. Buna
Üçlü Filtre Testi deniyor.

Üçlü Filtre? ''Doğru, '' diye devam etti Sokrat.

Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup
ne söyleyecegini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona 3 filtre
testi dememin sebebi.

Birinci filtre ''Gerçek Filtresi'':Bana birazdan
söyleyeceğin seyin tam anlamıyla gerçek oldugundan eminmisin ? '' Hayır,''
dedi adam '' Aslında bunu sadece duydum ve ....'' Tamam,'' dedi Sokrat
Öyleyse , sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını da bilmiyorsun.

Simdi ikinci filtreyi deneyelim, '' İyilik Filtresini.'' Arkadaşım hakkında bana
söylemek üzere olduğun sey iyi bir şey mi ? '' Hayır, tam tersi...'' ''
Öyleyse, '' diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek
istiyorsun ve bunun dogru oldugundan emin degilsin.Fakat yine de testi
geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.

'' İşe yararlılık filtresi.''Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin sey benim de işime yarar mı ? ''Hayır ,'' gercekten degil. ''İyi, '' diye tamamladı Sokrat Eger ,bana söyleyecegin sey dogru degilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse
bana niye söyleyesin ki ?
http://gruphepsi.activebb.net
gizem
sitenin çok iyi üyesi
sitenin çok iyi üyesi
gizem

Kadın Mesaj Sayısı : 453
Nerden tatlı hepsi-jii? : ankra
İş/Hobiler ne tatlı hepsi-jii? : kitap okumak
Lakabın tatlı hepsi-jii? : prenses
hepsi kızın? : Sokrates..................... Sinemayaso228c04ld6
rep :
Sokrates..................... Left_bar_bleue900 / 100900 / 100Sokrates..................... Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: Sokrates.....................   Sokrates..................... Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 7:43 am

saoll
http://herseyburdafani.4rumer.net
||wişhne||
tatlı hepsi-ji admin
tatlı hepsi-ji admin
||wişhne||

rep :

MesajKonu: Geri: Sokrates.....................   Sokrates..................... Icon_minitimeCuma Ekim 31, 2008 5:14 pm

bişi diil
||cemreci||
tatlı hepsi-ji admin
tatlı hepsi-ji admin
||cemreci||

Kadın Mesaj Sayısı : 233
Nerden tatlı hepsi-jii? : her yerden :D:D
İş/Hobiler ne tatlı hepsi-jii? : kitap okumak tabiki bilgidayar ders çalışmak dershaneye gitmek tekwondo
Lakabın tatlı hepsi-jii? : lali
hangi çift? : Sokrates..................... 505en2ya8bh2
hangi takımlısın? : Sokrates..................... 1915hb7
rep :

MesajKonu: Geri: Sokrates.....................   Sokrates..................... Icon_minitimeCuma Ekim 31, 2008 8:39 pm

saol
http://www.hepsiailesi.bedavaforum.biz
||wişhne||
tatlı hepsi-ji admin
tatlı hepsi-ji admin
||wişhne||

rep :

MesajKonu: Geri: Sokrates.....................   Sokrates..................... Icon_minitimeCuma Ekim 31, 2008 10:37 pm

bişi değill

Sokrates.....................
1 sayfadaki 1 sayfası